MALUCH

Żłobek – jak to wszystko wygląda?

Kiedy do żłobka?

Żłobek i być czy nie być – czyli jak i kiedy się zapisać, jakie kryteria trzeba spełnić i z jakiego „przywileju” warszawskiego możesz skorzystać? Dziecko możesz zarejestrować przez cały rok. W tym przypadku, nie ma naborów, tak jak do przedszkola – że jest wyznaczony termin i składanie wniosków. Wniosek możesz złożyć elektronicznie (np. www.zlobki.waw.pl). Na podstawie złożonego dokumentu, który będzie rozpatrzony według kryteriów – czy rozliczasz podatek w miejscu, które zamieszkujesz, czy jesteś rodzicem pracującym, czy masz więcej dzieci itp. Na podstawie tych informacji zbiera się punkty, które są uzależnione od tego czy dziecko dostanie się do żłobka. O kolejności przyjęć, w przypadku takiej samej ilości punktów decyduje kolejność rejestracji w systemie. Wiem, że rodzice zapisują dzieci do żłobka w różnym wieku (tuż po narodzeniu), i czekają w kolejce. Jest również możliwość odwiedzenia żłobka. Prawdopodobnie w maju organizowane są dni otwarte w żłobkach (sobotę), kiedy można obejrzeć sale, wypytać opiekunów, ale trzeba to bacznie monitorować. Ja o tym dowiedziałam się po fakcie 🙂

Żłobki sprawują opiekę nad dzieckiem od ukończenia 20 tygodni do ukończenia 3 lat. Jednak część żłobków nie prowadzi grup niemowlęcych i przyjmuje dzieci po ukończeniu 1 roku życia. Opieka nad dzieckiem sprawowana jest do 10 godzin z możliwością ich przedłużenia na wniosek rodzica. Na jednego opiekuna przypada 8 dzieci.

Warszawski bon żłobkowy

Od 1 września 2017 roku, można skorzystać z bonu żłobkowego. Wynosi on 400 zł  miesięcznie na dziecko w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia dziecka wychowaniem przedszkolnym, nie później jednak niż do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 lata. Ma on zachęcić mieszkańców Warszawy do podjęcia pracy i płacenia podatków w Warszawie. By z niego skorzystać trzeba spełnić kryteria.

  • zrezygnować z miejsca w żłobku lub z oczekiwania na to miejsce,
  • mieszkać, pracować i płacić podatki w Stolicy,
  • nie być na urlopie wychowawczym,
  • spełnić kryterium dochodowe, czyli nie przekroczyć 1922 zł netto na jednego członka rodziny,

Skusilibyście się? :/

Żłobek i dni adaptacji

We wszystkich żłobkach są dni adaptacyjne dla dzieci jak i dorosłych. Wspólnie z dzieckiem można oswoić się z miejscem, zobaczyć reakcję dziecka w grupie, jego zachowanie. Jest to czas na zadanie nurtujących pytań personelowi. W części żłobków można towarzyszyć dziecku przez pierwsze dni uczęszczania. Z tego co pamiętam były to 2-3 dni. Można również zostać dłużej. Jednak opiekunki sugerowały, żeby zrobić te 2-3 dni adaptacji, gdyż nie wszyscy rodzice mogą pozwolić sobie na pozostanie. Niektórzy rodzice muszą iść do pracy i muszą zostawić dziecko, to dziecko nie zrozumie, że innego dziecka rodzic został. Dlatego też warto współpracować w grupie.

Nasza adaptacja wyglądała tak, że 2-3 dni przychodziłam z Lilą na 2-3 godziny. W tym czasie było śniadanie i II śniadanie, zabawa. Póżniej wracałyśmy do domu. Następnie na ten czas zostawiałam ją na te 3 godziny przez tydzień, czyli do obiadu. Radziła sobie świetnie i nie miałam z nią problemu. Po około 3 tygodniach zostawiłam ją na drzemkę i przychodziłam. Wydłużyłam jej czas pobytu stopniowo do podwieczorku.

Jesteście za puszczeniem dziecka do żłobka? Chętnie poznam Wasze opinie!

 

Może cię zainteresować