MALUCH

Zajęcia dodatkowe dla dzieci, czy warto zapisać?

Przemyśl to!

Można zauważyć, że w wielu przedszkolach i szkołach powstały dodatkowe możliwości. Na początku roku szkolnego, przedstawiane są oferty o różnej tematyce, by dopasować się do potrzeb dziecka a jednocześnie zachęcić rodzica do wykupienia zajęć. Ponieważ ja jako rodzic, od kilku lat zapisuję na zajęcia dodatkowe dzieci, chciałam się podzielić moją refleksją. Czy warto zapisać dziecko na takie zajęcia?

Po pierwsze, zastanów się czy Twoje dziecko jest gotowe na zajęcia dodatkowe. Jeśli tak, to zapytaj czy chciałby uczestniczyć w takich zajęciach.

Po drugie pomyśl czego oczekujesz od tych zajęć. W przypadku, kiedy zajęcia te mają umilić czas Twojemu dziecku to zdecydowanie tak. Natomiast jeśli będziesz mieć jakieś oczekiwania, niespełnione ambicje, wymagania co do umiejętności, to wstrzymaj się z decyzją. Na zajęciach w przedszkolu dzieci uczą się samych podstaw, Lila dopiero po 2 latach chodzenia na balet zaczęła pokazywać to co umie. Także nic na siłę 😉

Po trzecie, wiele placówek prowadzi pokazowe lekcje dodatkowe dla dzieci, gdzie rodzic wraz z dzieckiem mogą uczestniczyć w zajęciach. Dzięki temu możesz przyjrzeć się bliżej wykonywanej pracy nauczyciela i sprawdzić czy dziecko bierze czynny udział w zajęciach.

Obserwacja najlepsza

Przebywając w towarzystwie dzieci, można już zauważyć jakie zainteresowania ma dziecko, po co chętniej sięga, co sprawia mu radość. Mając trójkę dzieci zauważam, że każde jest inne. Niby mają wspólne zainteresowania ale jedno bardziej ciągnie do klocków niż drugie, drugie bardziej ciągnie to występów w formie śpiewów, tańców, a trzecie naśladuje pierwsze i drugie. Nie ma co porównywać. Patrząc na te pasje, które mają w sobie aż chce się to ulokować w odpowiedni sposób, byleby nie przedobrzyć ale dobrze wykorzystać.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – kiedy zacząć

Uważam, że zajęcia dodatkowe dla dzieci można wprowadzić, wtedy kiedy będzie na nie gotowe. W przypadku, kiedy obserwujemy zachowanie dziecka i widzimy, że wystąpienia publiczne je stresują to nie zapiszemy go na zajęcia teatralne. Istotne jest to, by dziecko uczęszczało na zajęcia, które lubi, które samo sobie wybrało. Oczywiście nic nie zastąpi rozmowy jak takie zajęcia wyglądają, kto je prowadzi itd.

Lilka jest przeciwieństwem chłopców, gdyż rozpoczęła zajęcia baletu jako trzylatka. Lekcje odbywały się w godzinach pracy przedszkola. Przede wszystkim, cieszyło mnie to, że Lila była zadowolona i mega dumna, że mogła wystąpić z całą grupą baletową na zakończeniu roku przedszkolnego. Co ważne, nie oczekiwałam od niej, że musi coś umieć, miała się świetnie bawić a jak złapie bakcyla to dobrze. W drugim przedszkolu również chciała uczęszczać na zajęcia z baletu i widzę w niej tętniącą radość. W tym roku nie może się doczekać!

Co do chłopców, to obaj będąc w wieku 3 lat nie byli jeszcze gotowi na zajęcia dodatkowe. Jako czterolatek Julek chciał chodzić na karate, a jako pięciolatek na judo. Mimo wszystko, iż wydawało nam się, że to nie jego klimaty daliśmy mu szansę na sprawdzenie swoich możliwości. W zerówce wybrał szachy i w końcu były zajęcia jego marzeń – robotyka. Z opowieści Julka wynika, że nie brał czynnego udziału w zajęciach. Dzieci były dzielone na dwuosobowe grupy nie był on na tyle asertywny aby przejąć pałeczkę. Bardziej przyglądał się niż praktykował. W tym roku idziemy na pierwsze pokazowe zajęcia z programowania w Domu Kultury. Porównamy zajęcia i Julek zdecyduje, na które chciałby uczęszczać.

W przypadku, gdy widzisz w dziecku potencjał, chęć poznawania i pogłębiania pasji, nie zastanawiaj się. Lekcje dodatkowe mogą dużo nauczyć – nie tylko dotyczącej tematyki ale również systematyki, obowiązku a nawet ciut dyscypliny w przypadku treningów np. karate.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Książki do samodzielnego czytania – https://mamamalucha.pl/ksiazkozercy-ksiazki-do-samodzielnego-czytania/

Pokój dla chłopca – https://mamamalucha.pl/pokoj-dla-chlopca/

Pokój dla dziewczynki – https://mamamalucha.pl/pokoj-dla-dziewczynki/

Łóżko piętrowe – https://mamamalucha.pl/lozko-pietrowe-domek-najczesciej-zadawane-pytania/

Może cię zainteresować