NASZE M

Regał domek – DIY

Regał domek – zrób go sam

Wydawałoby się, nic prostszego! Kupić gotowe płyty, poskręcać i już. Nic trudnego, ale można się pomylić w…obliczeniach. Jak my zrobiliśmy taki regał domek i co chcieliśmy osiągnąć?

Główny powód to –  zrobię go po swojemu, na własne potrzeby tzn. na potrzeby dzieci 🙂 Znalezione w Internetach regały, zazwyczaj były dość płytkie. Zależało mi na tym, aby regał domek był funkcjonalny. Chciałam, by służył do przechowywania nie tylko drobnych rzeczy, ale mieścił on pojemniki, w których będą znajdowały się zabawki. Zaczęłam od końca. Najpierw znalazłam pojemniki, które chciałam wykorzystać do regałowego domku i na ich podstawie Piotrek sporządził wymiary półek. Gdy już był gotowy plan, pojechaliśmy po materiały. Tym razem wykorzystaliśmy płytę meblową. W marketach takich jak Obi czy Leroy Merlin płyty można dociąć na wymiar i od razu okleić. Innym rozwiązaniem jest kupienie okleiny i samodzielnie ją przykleić na „żelazko”. Z doświadczenia, postawiliśmy na oklejarkę w markecie 🙂 Gdy płyty były gotowe, Pan Mąż wziął się za skręcanie. Sporządził korpus i przedziałki, czas na daszek. Miał być pod kątem 45 stopni. I tu…psikus. Pan mąż pomylił się podając wymiary i… daszek zamiast wystawać, był nie co za krótki. No nic, jest jak jest, może i lepiej bo daszek nie będzie zahaczać? 😛

Regał domek – jak wymierzyć?

Właśnie! To lubię, zrobić coś na wymiar, pod siebie. Takim sposobem możemy dopasować każdy centymetr naszej przestrzeni. Co do wymiarów… Nie wpadliśmy na to wcześniej, ale dla laików i niepewnych fajna sprawa. Mianowicie – stworzyć replikę regału z kartonu, postaw ją w zamierzone miejsce i sprawdzić, czy tak miało to wyglądać. Jeśli tak to przenieś wymiary na papier i sruuu do marketu. A jeśli nie, to jest ten moment by udoskonalić swój projekt. Tak jak wcześniej pisałam, nasz regał domek robiliśmy pod wymiary pojemników. Oto wymiary naszego domku.

Wysokość dużego domku: 148 cm

Szerokość dużego domku: 84 cm

Wysokość małego domku 131 cm

Szerokość małego domku: 38 cm.

Potrzebne płyty o wymiarach:

2 płyty 40 cm x 50 cm

3 płyty 40 cm x 80 cm

płyta 40 cm x 40 cm

4 płyty 115 cm x 40 cm

4 płyty 34 cm x 40 cm

2 płyty 30 cm x 40 cm

Regał domek DIY – ile kosztuje?

  1. Płyta meblowa – 124,20 zł
  2. Płyta z tyłu -39,32 zł
  3. Wkręty – 7,50 zł
  4. Naklejki -11,98 zł
  5. Okleina – 23 zł
  6. Koszt oklejenia – 16 zł
  7. Czas – bezcenny 🙂

RAZEM: 222 zł

Powyższa cena dotyczy całego regału. Jednak my posiadaliśmy już np. wkręty,  po półce na książki, więc pomniejszamy tę sumę o 7,50 zł.

Początkowo chciałam, aby były to dwa domki jeden szerszy a drugi taka „dobudówka” 😛  Chciałam móc ją przestawiać, jeśli najdzie mnie chęć na metamorfozę pokoju. Jednak, gdy konstrukcja już stała, lepiej wyglądała skręcona. Tak wygląda nasz regał domek z „wkładem” i bez 🙂

 

 

Może cię zainteresować