PARENTSY

Przedszkole – jak je wybrać i czym się kierować?

Przedszkole

Zbliża się czas, gdzie większość rodziców dzieci przedszkolnych zadaje sobie to pytanie „Przedszkole. Które wybrać to czy to? To jest fajne bo…ale to jest też super”. Zapoznaliście się już z kryteriami przyjęć do przedszkola? W tym roku zapisuję trzecie dziecko do przedszkola i to właśnie teraz biorę więcej rzeczy pod uwagę. A to dlatego, że porównuję przedszkole, do którego wcześniej uczęszczał Julek a do tego, do którego ich przepisałam, w momencie przeprowadzki. Są to dwa różne przedszkola – jedno duże skupiające sporo grup dzieci oraz małe, które ma zaledwie 4 grupy przedszkolne. Każde z nich ma swoje plusy i minusy. Ale zanim zapiszecie dziecko do przedszkola przemyślcie to dobrze, by uniknąć rozczarowania. Pytania pomocnicze, priorytety, udogodnienia – od tego zacznijmy, aby rozwiać swoje wątpliwości.

Czym się kierować przy wyborze przedszkola

 • publiczne czy prywatne – oto jest pytanie? Oba powinny być prowadzone zgodnie z programem nauczania zatwierdzonym przez MEN. Prywatne może różnić się od publicznego ilością zajęć dodatkowych i na pewno kosztami. Za publiczne przedszkole zapłacimy m.in. za wyżywienie, zajęcia dodatkowe, komitet rodzicielski, natomiast w prywatnym dochodzą czesne.
 • odległość od domu/pracy – najlepiej wziąć pod uwagę te przedszkola, które są niedaleko od miejsca zamieszkania lub pracy rodziców by nie tracić dodatkowego czasu na dojazdy. Dodatkowym atutem przedszkola jest cicha, bezpieczna okolica.
 • godziny otwarcia – w przypadku, gdy oboje rodzice pracują, warto jest sprawdzić czy godziny otwarcia są dogodne.
 • zajęcia dodatkowe – każde przedszkole publiczne powinno mieć przynajmniej rytmikę, zajęcia wychowania fizycznego, język obcy. Coraz więcej placówek publicznych oferuje dodatkowe zajęcia (dodatkowo płatne) jak balet, robotyka, judo, karate, zajęcia muzyczne i taneczne i wiele innych. W aktualnym przedszkolu, do którego chodzą Juli i Lili placówka otrzymała dofinansowanie z UE na zajęcia multimedialne (Juli czeka na nie jak na Mikołaja), muzykoterapię i dodatkowe zajęcia logopedyczne.
 • opinia/polecenie – oj nic nie ma lepszego jak droga pantoflowa. Warto jest pozbierać opinię na temat przedszkoli i wybrać te, które cieszy się dobrą opinią.
 • posiłki – dla jednego problem dla innego nie. Jeśli dziecko jest na coś uczulone, z różnych przyczyn wymaga odpowiedniej diety, sprawdź, czy placówka gwarantuje takie udogodnienia. Dodatkowo sprawa kuchni – na miejscu czy catering? Nie zaszkodzi sprawdzić i poczytać opinię na temat firmy cateringowej, z której dowożone było jedzenie.  Na początku wydawało mi się to obojętne. Ale moim zdaniem jest mały minus cateringu (nie wiem czy we wszystkich przedszkolach tak jest) – aby nie była naliczana opłata za wyżywienie dziecka, trzeba było zgłosić dzień wcześniej. Jednak nie przewidzę, że dziecko na wieczór dostanie gorączki i nie będę mogła puścić go do przedszkola, to samo po weekendzie. Dla wyjaśnienia – w przedszkolach z kuchnią na miejscu mogliśmy zgłaszać nieobecność dziecka do 8:30 aby nie została naliczona stawka żywieniowa. Może nie są to jakieś duże pieniądze, ale zawsze coś. A przy dwójce dzieci, trójce…
 • wyjścia/ zajęcia z rodzicami/uroczystości – fajnie by dzieci edukowały się nie tylko w przedszkolu, ale sięgnęły po kulturę czy mini wycieczkę. Zaproponowanie wyjścia na teatrzyk, do biblioteki czy planetarium to świetne doświadczenie dla przedszkolaka. Zaangażowanie rodzica w życie przedszkolne jest super – nic nie zachwyca dziecka jak robienie ozdób świątecznych z rodzicami, przyjście na przedstawienie.
 • opłaty – opłaty przedszkola publicznego od przedszkola prywatnego są znaczne. Przynajmniej w mieście, którym mieszkamy – Warszawa. Oczywiście wrzesień jest spory w wydatkach, gdy trzeba kupić książki, zapłacić składkę papierniczą np. na pół roku, ubezpieczenie (nie jest wymagane), komitet rodzicielski. Warto jednak sprawdzić, czy w przedszkolu prywatnym obowiązuje wpisowe. Może okazać się, że niskie czesne spowodowane są opłatą za wpisowe.
 • adaptacja – dobrze jest sprawdzić, czy przedszkole dni adaptacyjne. W tym przypadku dziecko może zapoznać się z miejscem, w którym będzie spędzało czas.
 • dni otwarte – trzeba obserwować. Jeśli przedszkole organizuje dni otwarte, warto z tego skorzystać. Dzięki temu możesz obejrzeć placówkę, do której będzie uczęszczało dziecko.
 • indywidualne podejście – dzieci rozwijają się różnie. Rocznikowy trzylatek – ze stycznia vs grudnia, mogą mieć nierówne umiejętności, aczkolwiek różnie to bywa. Jedne dzieci mają drzemkę inne nie, jedne chodzą jeszcze w pieluchach inne nie, jedne chętnie bawią się w zabawy grupowe inne nie. Pod tym względem warto zrobić wywiad z kadrą, byście mogli odpowiednio przygotować dziecko.

Stoicie przed takim wyzwaniem – wybór przedszkola?

Może cię zainteresować