MISZMASZ

Pozwól sobie pomóc! (Niespodzianka :))

Przedświąteczne porządki w domu z dziećmi na pokładzie

Święta tuż za rogiem. Nie mogę się doczekać wspólnego świętowania przy wigilijnym stole! Rozświetlona choinka, pachnące potrawy, wesołe kolędy! Jednak zanim przejdziemy do kolędowania i świętowania, czas pomyśleć o przygotowaniach. Pewnie myślicie, że mam wszystko jak zawsze zaplanowane? Nie będzie dla Was dużym zaskoczeniem odpowiedź, że w dużej mierze tak. 😉 Wszystko, co chcę zrobić do czasu świąt, zapisałam sobie odpowiednio wcześniej i teraz realizuję swoje plany krok po kroku. Z trójką dzieci, choć nie jest to łatwe, nadal możliwe! Jak ogarnąć świąteczne porządki, kiedy mamy obok siebie “małych pomocników”?

Pozwól sobie pomóc

Myśl o świętach wywołuje u niektórych strach i pytanie: czy aby na pewno ze wszystkim zdążę? I choć bywa różnie, zawsze jakoś udaje się osiągnąć cel i przygotować dom na nadchodzące święta. Fajnie jest mieć wysprzątane mieszkanie, ale myślę, że nie warto inwestować w porządki resztek swojego czasu i siły. O wiele przyjemniej jest zrelaksować się z bliskimi przy kubku gorącej czekolady czy pobawić się z dzieciakami. Poza tym pamiętajmy o tym, że nie musimy wszystkiego robić same. Zamiast być “zosią-samosią” pomyślmy nie tylko o wsparciu męża czy dzieci, ale także firm, które mogą nas wyręczyć w codziennych obowiązkach – w końcu, czemu nie? Przecież chodzi o to, żeby cieszyć się z magii świąt, a nie psuć ją i zamartwiać się piętrzącymi się obowiązkami i porządkami.

Sprzątanie a zabawa

Wspólne sprzątanie może zamienić się w zabawę, chociaż oczywiście wiele zależy od tego, co mamy do zrobienia. Jeśli w pokoju dzieci znajdują się porozrzucane klocki, misie czy lalki, wystarczy zorganizować zawody, kto szybciej schowa zabawki do skrzynek i odłożyć je na swoje miejsce. Starsze dzieci można zaangażować w ścieranie kurzy, odkurzanie czy układanie ubrań w szafie. Każdy mały artysta i miłośnik dekorowania powinien ucieszyć się z możliwości segregowania ozdób choinkowych, a łasuch z poszukiwań zaginionych foremek do pieczenia pierników.

Można śmiało powiedzieć, że dużą pomocą jest kreatywność i niewątpliwie znajomość swoich dzieci. Postarajmy się dopasować porządki nie tylko do ich zainteresowań, ale przede wszystkim do możliwości. Na pewno musimy mieć świadomość tego, że z dziećmi, choć będzie weselej, będzie też znacznie dłużej. Nie oczekujmy od przedszkolaka sprzątania pokoju czy łazienki z prędkością światła. Co zrobić, jeśli chcemy, żeby nasze mieszkanie było posprzątane na błysk, ale nie chcemy ani nie mamy czasu na to, by zająć się tym samodzielnie? No właśnie. Na szczęście jest rozwiązanie. 😉

Nie zaprzątaj sobie głowy!

Z trójką szkrabów u boku nie jest łatwo zajmować się wszystkim jednocześnie. A taki właśnie jest okres przedświąteczny kupowanie prezentów, ozdabianie mieszkania, pieczenie, gotowanie, zapraszanie gości, pakowanie upominków, rozglądanie się za choinką, wysyłanie kartek. Lista tak naprawdę nie ma końca. Kiedy znaleźć czas na umycie okien, uporządkowanie łazienki czy prasowanie? Doba ma tylko 24h i za nic w świecie nie chce się rozciągnąć.

No dobrze, pewnie czekacie na konkretną radę, którą oczywiście dla Was mam. Każda zapracowana i zabiegana osoba, ale i chcąca w pełni zanurzyć się w świątecznym klimacie, powinna pomyśleć o skorzystaniu z usług zaufanych sprzątaczy. Możesz odnosić wrażenie, że to luksus, na który nie możesz sobie pozwolić, jednak nic bardziej mylnego. Niedawno pisałam jak ja ogarniam naszą rodzinę i jak dzielę obowiązki, by na spokojnie wszystko zrobić. Pisałam również, że przymierzam się do skorzystania z usług sprzątających, znalazłam i w niedługim czasie chyba się skuszę. Szkoda, że nie wpadłam na to wcześniej, bo już mam pozamiatane a Ty? 

Dzisiaj specjalnie dla Was wspólnie ze Świętym Mikołajem przygotowałam konkurs, w którym można wygrać 3-godzinne sprzątanie w Pozamiatane.pl! Jedno dla mieszkańców Krakowa, drugie dla mieszkańców Warszawy. Co trzeba zrobić? Wystarczy pod tym wpisem na Facebooku – w komentarzu odpowiedzieć na pytanie “Jak dzieci mogą pomóc w przedświątecznych przygotowaniach?” Już nie mogę doczekać się lektury Waszych odpowiedzi! 🙂 Czekamy do wtorku do 23:59. Wyniki konkursu pojawią się na blogu. Powodzenia!

 

PS// Miło nam będzie jeśli polubisz wpis i podzielisz się nim ze znajomymi, najbliższymi udostępniając Facebooku. Zachęcam też do odwiedzenia i polubienia profilu pozamiatane.pl

Może cię zainteresować