CIĄŻA

Planowanie ciąży – plusy i jeden duży minus…

Od czego zacząć?

Jak zwykle od przemyśleń. Co w życiu jest najważniejsze dla Ciebie. Tak wiesz… by być szczęśliwym i spełnionym. U mnie krótka piłka – RODZINA. Mimo, że skończyłam studia – nie pracuje w zawodzie, praca na chwile – stała się stałą pracą, chłopak, narzeczony – stał się moim mężem, dach nad głową – póki co mam. Także chciałam zbudować to co dla nas najważniejsze. Czy planowanie ciąży to dobry pomysł – zdecydowanie tak ! hmmm chociaż jestem trochę na nie. Jeśli miałaś tak jak ja, to będziesz wiedziała o czym mówię…

Wiem, że wiele ludzi myśli o dobrym starcie w życiu dziecka i chce się do tego najpierw przygotować na picuś glancuś a następnie pomyśleć o planowaniu rodziny. Każdy ma swoje racje. Ważne jest to by czuć się stabilnie i mieć oparcie. Tylko jest jedno ale…czy warto gonić króliczka?

Planowanie ciąży – dlaczego warto?

Jest wiele powodów dla których warto zaplanować ciążę. Może nie do samego dnia czy miesiąca, ale warto. Czemu? Na to wszystko składa się wiele przesłanek. Od rozmowy aż po ciążę 🙂 Tak, to właśnie od rozmowy z partnerem warto zacząć. Takie decyzje uważam, że warto przedyskutować z partnerem. Kiedy jest odpowiedni moment na dziecko!? Moim zdaniem? Zawsze, jeśli się tego pragnie. Gdy już jesteśmy gotowi na powiększenie rodziny, warto jest przygotować swoje organizmy – kobiety i mężczyzny. Zdrowy i aktywny tryb życia nie zaszkodzi a wręcz przeciwnie. Taki start może zapewnić organizmowi tyle wartości odżywczy, że nie będzie takiej potrzeby by przyjmować dodatkowe witaminy. Bo po co faszerować farmakologicznie organizm? Jeśli będzie taka potrzeba, lekarz indywidualnie je dopasuje. Najlepiej brać to co daje nam natura i to jest pierwszy krok do zmobilizowania się do zdrowego odżywiania. Dobrze jest wykonać rutynowe badania, czy wszystko w porządku. Dlatego konsultacja z lekarzem i komplet badać jak najbardziej na miejscu. Aaaa i nie zaszkodzi odwiedzić dentysty 😛 Mówi się, że na około 3 miesiące przed planowaniem ciąży, do dziennych nawyków kobiety należy dołączyć kwas foliowy i kwasy DHA, by uzupełnić organizm.

Bardzo ważne jest odstawić alkohol, w ogóle wszystkie używki. Dmuchać na zimne – każdy chce mieć zdrowe dziecko, prawda? Pozwólmy aby tak było i pomału eliminować przyzwyczajenia. Pamiętasz jak pisałam o FAS? Jak już wszystko to mamy w garści, sięgamy po kalendarzyk małżeński, albo może nie. Także tego…gotowi?

Planowanie ciąży – czemu nie?

Planowanie ciąży nie zawsze musi być łatwe jak z płatka. Ludzie są różni, mają różne sytuacje życiowe, różne nastawienie, inaczej skonstruowany organizm. Znacie to…chcecie czegoś tak bardzo, poświęcacie się, przystosowujecie i nic z tego? Rodzi się irytacja, zdenerwowanie, stres, niezadowolenie i pretensje do samych siebie, a nawet obwinianie partnera? Tak jest też przy planowaniu ciąży. Przychodzą dni płodne – a człowiek wcale nie ma chęci by próbować bo – oboje w stresie, z myślą czy tym razem się uda. Później wyczekiwanie na teście dwóch kresek i dalej jedna… No właśnie. To wszystko siedzi w głowie. Serio. Nie oznacza to, że od razu jest się niepłodnym, tylko to, że coś tam w środku nas zakłóca. Blokuje nas i  klapa. Ten nasz komputer – mózg nie wytrzymuje presji. Zwróciliście uwagę, że jeśli myśli się pozytywnie, mamy dobre nastawienie do życia, nie bierzemy wszystkiego do siebie, wyluzujemy i odpuścimy to człowiek jest mniej zestresowany, taki „zdrowszy”. Jak wszystko to zaskoczy, dotrzemy do celu…

 

Może cię zainteresować