Bez kategorii

Pielęgnujmy zęby dziecka

Jak dbać o ząbki malucha? Od kiedy używać szczoteczki do zębów? Kiedy wybrać się z dzieckiem do stomatologa? Czy używać pasty do zębów? Od kiedy pasta z fluorem?

O jamę ustną dziecka trzeba dbać nawet jak nie ma ząbków. Wiadomo, że maluchy biorą różne rzeczy do buźki i powstają pleśniawki. Zalecane jest od samego początku przemywać dziąsła gazikiem namoczonym wodą lub naparem z rumianku. My osobiście nie przemywaliśmy dziąseł tak wcześnie. Zaczęliśmy jak syn skończył około 5 miesięcy. A to dlatego, że wprowadzaliśmy już pokarmy inne niż mleko, dodatkowo wychodziły mu pierwsze ząbki. Początkowo używaliśmy szczoteczki sylikonowej zakładanej na palec i masowaliśmy dziąsła malucha. Nie było to proste, dlatego nie była ta czynność powtarzana regularnie. Gdy pojawił się pierwszy ząbek, staraliśmy się o niego dbać, ale syn nie był zachwycony.

Sylikonowa szczoteczka zakładana na palec kosztowała ok. 6 zł BabyOno a wygląda tak:

IMG_6571

Niedawno kupiliśmy 3-pak szczoteczek przeznaczonych dla dzieci. Dwie szczoteczki sylikonowe o różnym kształcie główki szczoteczki a trzecia z miękkim włosiem. Zaczęłam od najmniejszej szczoteczki. Uprzednio ją wyparzyłam. Pokazałam synkowi do czego służy szczoteczka. Najpierw delikatnie dotknęłam ząbków malucha a następnie leciutko masowałam. Chyba mu się spodobało, bo od razu mi wyrwał i naśladował co mu pokazałam. Jestem zadowolona, że od razu udało mi się go przekonać. Chodził ze szczoteczką po całym mieszkaniu. Później zauważyłam, że szczoteczka gra rolę masowania dziąseł niż mycia stojących już ząbków. Lepiej tak niż wcale. Teraz gdy się przyzwyczaił i widzi, że biorę szczoteczkę to już otwiera buziaka. Najpierw sama mu delikatnie myję ząbki a później przekazuję mu pałeczkę i sam sobie radzi.

Jeśli chodzi o 3-pak szczoteczek, Kupiłam w Rossmanie w cenie 10,49 zł a wyglądają tak:

IMG_6573

Nie wiem ile w tym prawdy, ale pastę do zębów bez fluoru wprowadza się jak dziecko ma 3-4 lata a z fluorem, w momencie kiedy dziecko umie już płukać jamę ustną.

W pierwszym roku życia dziecka zalecana jest pierwsza wizyta u dentysty, a dokładniej jak pojawią się pierwsze 4 mleczaki (siekacze). Jeszcze nie odwiedziliśmy stomatologa, ale zapewne w najbliższym czasie trzeba będzie się do niego udać i rozwiać wątpliwości. Tylko zastanawiam się jak to będzie wyglądało, skoro ja mam problem z otworzeniem mu buziaka a co mówić obca osoba. Chyba, że mają jakieś sposoby 🙂

Dodam jeszcze, że na początku my musimy zadbać o swoje zęby, babcie, dziadkowie czy inne osoby otaczające malucha. Gdy dajemy dziecku nawet całusa w usta przechodzą bakterie, które mogą przenieść próchnicę. Oblizywanie smoczka czy łyżeczki a następnie włożeniu do ust malucha może również doprowadzić do przenoszenia bakterii. Próchnica jest chorobą zakaźną.

Może cię zainteresować