PODRÓŻE

13 pomysłów na pamiątki z Grecji

Pamiątki Z Grecji

Grecja, mam wrażenie, że jedno z miejsc najczęściej wybieranych przez Polaków na wakacje. Co takiego skrywa sobie Grecja? Ja uważam, że każe państwo ma w sobie coś niepowtarzalnego. Nie ważne czy pojedziemy do Grecji na kontynent czy na wyspy, łączy ich tradycja i…siesta 🙂 No nic, jeśli wybierasz się na Kos zajrzyj do wcześniejszych wpisów TU. A wracając do pamiątek…Ile macie pamiątek z napisem I LOVE (nazwa miasta). Gdzie je ustawiacie? Jako, że nie jestem zwolenniczką „kurzołapów” w postaci figurek i innych rzeczy do stawiania na półkach, podzielę się z Tobą co kupowałam jak byłam w Grecji. Nie ukrywam, że dla mnie najwspanialszymi pamiątkami są fotografie. To one przypominają nam o miejscach, o jakiś sytuacjach czy historii związanej z miejscem. Lubię rzeczy, które do czegoś wykorzystam lub spożytkuję. Ostatnio przywieźliśmy sobie smaki. Także moim głównym poleceniem na pamiątki z Grecji jest coś dla podniebienia lub praktycznego.

13 pomysłów na pamiątki z Grecji

 1. Oliwa i oliwki – w Grecji są niemalże w każdej potrawie. Popularnej sałatce greckiej dodaje smaku. Od mieszkańców Kos słyszałam wiele, że wystarczą liście warzyw plus dodatek oliwy a smak nieziemski. Grecy potrafią zrobić coś z niczego, często to co my odrzucamy w swojej kuchni oni wykorzystają w pełni. Dobrze jest znaleźć miejsce z dobrą oliwą. My znaleźliśmy fabrykę produkcji oliwy. Tuż przy głównej drodze do Kefalos.
 2. Syrop cynamonowy – żałuję, że nie kupiłam więcej. Uwielbiam cynamon i wszystko co z cynamonem. Syrop genialny na zimowe wieczory do herbaty. Mmmm. Rozgrzewa i dodaje herbacie słodkiego aromatu.
 3. Miód – w Polsce wielokwiatowe, z mniszka, lipowy a w Grecji tymiankowy. Miód jak miód, słodki to każdy wie. Jest delikatny w smaku i wydaje się mniej słodki.
 4. Przyprawy – tym razem z Kos wywieźliśmy przyprawy, kurkumę i oregano. Grecy najczęściej używają oregano, tymianku, rozmarynu, anyż, kminek…
 5. Owoce – błąd czy nie? Byliśmy na Rodos, także w samochodowej podróży. Stał przy polu starszy Pan ze swoim straganem, my zatrzymaliśmy się na rozprostowanie kości. Zawołał nas na melona 🙂 Jeeej takiego melona prawie ze skórką zjadłam. Nie mogłam się oprzeć, kupiłam dwa i…dowiozłam do Polski (hehe).
 6. Ouzo – jak to powiedziała Polka z targu w Zia „eee przereklamowoane”. Alkohol 48%, najczęściej podawany z lodem lub wodą. Zdecydowanie dla miłośników anyżu.
 7. Metaxa – dostępna w Polsce, jednak jak byłam 10 lat temu w Grecji, właśnie Metaxę przywiozłam ze sobą.
 8. Wino – chyba najlepsze u przydrożnego sprzedawcy. Co chwilę można spotkać przy drodze, głównie przy polach, sprzedawców z kilkoma regionalnymi przysmakami. Można spróbować na miejscu i wybrać, które jest najlepsze dla naszego podniebienia.
 9. Kosmetyki – oliwkowe mydła, balsamy, zestawy oliwkowe znajdziesz niemalże wszędzie.
 10. Gąbki – podobno naturalne gąbki są najbardziej wartościowe w okolicach Morza Śródziemnego. Takie gąbki dostępne są w dwóch kolorach w kolorze musztardowym i jasne. Podobno jasne są odpowiednie dla dzieci, te ciemniejsze moją coś (nie pamiętam) w sobie, że przeznaczone tylko dla starszych.
 11. Obrazek – to taki nasz rytuał. Gdy jesteśmy za granicą, kupujemy obrazki lub plakaty, które wkładamy w ramki i wieszamy w korytarzu. Są to widoki, są to grafiki związane z miejscami, które odwiedziliśmy.
 12. Ceramika – jest przepiękna! Fajnie wyciągnąć ze swojej kuchni jakąś salaterkę w greckim stylu. Od razu lepiej smakuje. Dobrze jest robić pamiątki, z których możemy korzystać na co dzień.
 13. Tavli – grecka gra. Słyszałam o niej, że wszędzie można spotkać ją w Grecji, że wszyscy w nią grają. Jednak przyznam się szczerze, że nie widziałam by w nią grano lub byłam mało spostrzegawcza.

Gdzie kupować pamiątki na Kos

Market, sieciówka, targi, przydrożni sprzedawcy, fabryki. W miejscach turystycznych zakupy zrobimy wszędzie. Tylko zależy kto co lubi lub na co trafimy 🙂

 • Najbardziej obkupiłam się w wiosce Zia. Kupiłam przyprawy, syrop, gąbki. Tam znajdziesz wszystko, ubrania, okrągłe ręczniki, które są teraz na topie. Piękną ceramikę, pocztówki, magnesy, po prostu wszystko.
 • Miejscem, które warto jest odwiedzić to Fabryka Oliwy Kaokos Eleonas. Jeśli wybierasz się na wycieczkę samochodem warto tu wstąpić, fabryka jest przy samej głównej drodze. Kupisz tam oliwę, której możesz podegustować na miejscu jak i zafundować sobie kosmetyki. Nie zrobiłam zdjęcia, jednak TU znajdziesz jej namiary 🙂
 • Konstantinos – duży supermarket ze wszystkim. Produkty spożywcze, zabawki dla dzieci, ubrania i wiele pamiątek. Supermarket ten odwiedzaliśmy w miejscowości Tigaki. Porównując przyhotelowe sklepy, tu jest zdecydowanie taniej. TU
 • Agora – w samym centrum Kos. Zadaszony targ a tam wszystkie regionalne produkty.
 • Lidl – jest i znana nam siecówka. Podobno bardzo dobrej jakości produkty greckie i w przystępnych cenach.

 

Może cię zainteresować