Bez kategorii

Ozdoby świąteczne DIY dla dzieci

ozdoby świąteczne DIY

Ozdoby świąteczne DIY dla dzieci

Grudzień należy do zimnych miesięcy, ale ciepło wspomina się ten klimatyczny czas. Bo właśnie w tym czasie ruszają przygotowania do Bożego Narodzenia a większość lubi tę świąteczną atmosferę. Pamiętajmy, że magię świąt tworzymy my sami i to jak zapamiętają to dzieci zależy właśnie od nas. Od kilku lat staramy się by nasze dzieci uczestniczyły w tworzeniu klimatu świątecznego robiąc pierniki, dekorując choinkę a także szykować ozdoby robione własnoręcznie. W związku z tym, chcemy podzielić się pomysłami na ozdoby świąteczne DIY dla dzieci. Dekoracje te powstały w przedszkolu do którego chodzą dzieci, na warsztatach mikołajkowych a także w domu.

Zachęcam do wspólnej zabawy. Te ozdoby świąteczne DIY dla dzieci nie są skomplikowane, zapewniam, że w większości sobie poradzą. Jednak są misje, gdzie mile widziany jest rodzic np. przy używaniu kleju na gorąco. Bawcie się dobrze!

A jak już jesteśmy w temacie świąt i nie macie jeszcze podarków to zapraszam na propozycje prezentowe TU.

Dekoracje świąteczne DIY

 1. Kalendarz adwentowy – tworzenie kalendarza adwentowego sprawiło dzieciom wiele radości, dlatego uważam, że fajnie włączyć dzieci do jego przygotowania zamiast robić samodzielnie czy kupić gotowy. Nasz kalendarz nie należy do trudnych. Wykorzystaliśmy to co mieliśmy w domu, czyli woreczki śniadaniowe, sznurek jutowy, karton, dziurkacz i flamastry. Gdzie powiesić torebeczki? Wiele jest na to sposobów, my powiesiliśmy na bambusowej drabince, którą mieliśmy wcześniej. Można wykorzystać grubszy patyk do niego dorobić zawieszkę lub po prostu zawiesić woreczki na sznurku za pomocą spinaczy i skończone.
 2. Plastry drewna – z takich plastrów drewna można wykonać wiele. Z pewnością spełnią rolę ozdób choinkowych lub można wykorzystać do zrobienia dekoracji na stół. Taki stroik zrobiliśmy wspólnie, wykorzystując klej na gorąco i ozdobne kuleczki, bombeczki i szyszki (stroik widoczny na zdjęciu -pomysł Borysa, ja tylko przyklejałam ). Do tego świeczka i gotowe.
 3. Stroik – do świątecznego stroika wykorzystywałam zazwyczaj gałązki od choinki (odcinałam kilka z dolnej części). Zaplatałam w wianek a następnie ozdabiałam suszonymi pomarańczami i kokardami.
 4. Krasnal – w tym roku krasnale zdobią witryny sklepowe i mieszkania. Ceny są różne. Do zrobienia krasnala potrzebna jest para szarych skarpet, ryż, kawałek materiału (na brodę), gotowy bąbelek by zrobić nos, taki nos można również zrobić z włóczki i najlepiej klej na gorąco. Drugą skarpetę wykorzystaj do zrobienia czapki i gotowe. Takie ozdoby świąteczne DIY dla dzieci to hit!
 5. Bałwan – podobnie jak w przypadku krasnala potrzebna będzie skarpeta tylko, że biała, ścinki materiału (do zrobienia szalika), gotowe oczy lub guziki, samoprzylepne koraliki do dekoracji. Do uzupełnienia środka można użyć jak wyżej ryżu lub styropianu.
 6. Opaska – jeśli masz opaskę, która nie ma żadnych ozdób, można udekorować ją na świąteczny sposób. Wykorzystać można wiele, w naszym przypadku wysieliśmy poroże renifera i doczepiliśmy do opaski.
 7. Świeca i Mikołaj– do zrobienia takich ozdób wystarczy rolka po papierze toaletowym i wycinanki.
 8. Świąteczne obrazki – w okresie świątecznym prace plastyczne jak najbardziej wskazane. Dzieci mogą nimi udekorować swój pokój i z pewnością nadadzą przestrzeni świątecznego klimatu.
 9. Styropianowe bombki i choinki do malowania – w tym przypadku ogranicza nas kreatywność. Te podstawy można ozdabiać na wiele sposobów. Malować farbami, dekorować bibułą czy wykorzystać szpilki i cekiny (w przypadku starszych dzieci).

Dekoracje choinkowe DIY

 1. Kreatywny renifer – tego renifera zrobił Borys w przedszkolu. Ozdoba ta wisiała na naszej choince już kolejny rok z rzędu. Ile radości sprawiła jak wyjęliśmy ją z kartonu w tym roku? Podskakiwał ze szczęścia. Do zrobienia tej ozdoby potrzebna jest płyta, najlepiej klej na gorąco, gotowe oczka i nos. Alternatywą dla oczu mogą być wycinanki a dla nosa własnej roboty bąbelek z włóczki.
 2. Kreatywne bombki – te bombki możemy udekorować z zewnątrz jaki i wewnątrz. U nas były wykorzystane do środka kulki styropianowe i piórka a od zewnątrz kolorowe koraliki samoprzylepne.
 3. Cekinowe bombki – piękne są i idealne na prezent. Ja docenieniam takie prezenty, widząc ile pracy darczyńca włożył. Ja taki prezent dostałam od kuzynki, piękna bombeczka prawda?
 4. Choinka z patyczków – można wykorzystać patyczki po lodach lub kupić je w sklepie na działach plastycznych. Patyczki są bardzo kreatywne, można je pomalować farbami a następnie skonstruować ozdobę świąteczną np. choinkę.
 5. Gwiazda z łupinek pistacjowych– jako, że uwielbiamy pistacje i często są w naszym domu, postanowiłam wykorzystać je do zrobienia ozdoby na choinkę. Efekt bardzo mi się podoba.
 6. Zdobienie pierniczków – nie tylko zrobienie i zjedzenie pierników powoduje uśmiech na twarzy. Zdobienia pierniczków sprawia wiele radości. Czym je zdobicie? Ja lubię bez zdobień 🙂 a dzieci lubią lukier, różnego typu posypki i drażetki. To dla nich świetna zabawa!
 7. Ozdoby z suszonych pomarańczy – suszone pomarańcze i cytryny służą nam od lat do zdobienia choinki czy stroików. Ale można je wykorzystać do zrobienia łańcucha, który przymierzam się zrobić z dziećmi w tym roku 🙂
 8. Ozdoby z masy solnej – zauważyliście, że dzieci najbardziej się cieszą jak zrobią coś własnoręcznie a następnie wykorzystamy to np. do ozdobienia choinki?
 9. Ozdoby z klamerek/ spinaczy – narysuj i wytnij szablon świąteczny: renifer, bombka, Mikołaj, gwiazdka a następnie udekoruj i przyklej za pomocą kleju na gorąco do zewnętrznej strony klamerki.

Może cię zainteresować