MALUCH

Niezbędnik przedszkolaka

Start przedszkolaka

Już za chwilę wrzesień! Dla niektórych wyczekany czas a dla części temat nieznany, stresujący, tym bardziej w okresie pandemii. Początki bywają trudne, jednak warto poszukać sposobów by to „nieznane” odczarować. Jako, że mam za sobą przerobione 2 różne żłobki i 3 różne przedszkola, podzielę się z Tobą jak ja przygotowywałam się do wyprawienia dziecka do przedszkola. Przede wszystkim taki niezbędnik przedszkolaka to wyprawka do przedszkola.

Po pierwsze – aktywność dziecka w doborze wyprawki do przedszkola. Pozwolenie na wybranie koca, kapci, ciuszków może sprawić dziecku wiele radości. Po drugie – mówienie o przedszkolu pozytywnie. Przede wszystkim zaczęłam od tego, co dziecko lubi. Jak już zaakceptowało pozytywy, zaczęłam mówić o mniej przyjemnym dla mojego dziecka, czyli to, że mamy tam nie będzie, ale przyjdzie. I w tym momencie warto określić dziecku kiedy. To „kiedy” to nie podana godzina a skojarzenie czynności, na przykład – przyjdę po obiedzie. Dla moich dzieci to było to uporządkowanie planu dnia, co po czym następuje.

Niezbędnik przedszkolaka

Podpisanie – na początek zaznaczę, że najlepiej podpisać rzeczy, które przekazujemy do przedszkola. Istotne jest to z wielu powodów – posiadanie przez dzieci takich samych rzeczy, ominięcie pomyłek. Zdarzyło mi się, że oderwała mi się nalepka z imieniem i nazwiskiem przy praniu koca i został on podpisany markerem przez panią. Także aby uniknąć tego sprawdzajcie czy wszystko jest na miejscu. Można takie prasowanki czy naklejki zamówić, jest wiele sklepów internetowych, ja zamawiałam na allegro.

Pościel – i tu zależy od wymagań przedszkola. Zawsze można dopytać na zebraniu jeśli mamy jakieś wątpliwości. W naszym przypadku, do jednego żłobka i dwóch przedszkoli mieliśmy koce- tak jak TU. Jak dla mnie taka opcja była wygodna. Dla przedszkola ważne było aby koc był duży i była możliwość zrobienia z niego prześcieradła i okrycia jednocześnie, gdyż zawijano do spania w „naleśniki”. W tym przypadku dano nam wybór. Natomiast w drugim żłobku trzeba było mieć cały komplet prześcieradło, poduszeczkę i kołderkę. W trzecim przedszkolu także zalecano kołderkę z poszewką. W związku z tym, że moja droga do przedszkola była komunikacją miejską z trójką dzieci, musiałam wybrać praktycznie. Dlatego też zamiast kołderki wybrałam cienki bawełniany koc Milusie i właśnie na niego nawlekałam poszewkę. To był mój myk na niewielką torbę z pościelą. Do kompletu możecie dobrać niewielką poduszeczkę.

Worek – zaopatrz się w kilka, najlepiej różnej wielkości. Głównie jeśli dziecko ma w przedszkolu gimnastykę itp. Nam ostatnio były potrzebne 4, tak 4. Do ubrań na zmianę, do piżamki, do stroju do ćwiczeń i na pościel.

Ubrania dla przedszkolaka – w worku w szatni najlepiej zostawić 2-3 komplety ubrań dostosowanych do pogody. Pamiętaj o bieliźnie, czasem zdarzają się wpadki a czasem zalanie 😉

Kapcie – przerobiłam już 5-6 modeli kapci. Szukałam odpowiednich, gdyż moje dzieci mają wady stóp. Jeśli Twoje dziecko ma zdrowe stopy to wybierz takie by były elastyczne, przewiewne i wygodne.

Pamiętaj również o:

Przybory higieniczne – kubek, pasta i szczoteczka do zębów oraz ręcznik. Z tym można się wstrzymać, gdyż często w najmłodszych grupach dzieci nie myją ząbków w przedszkolu, ale też na panującą pandemię. Czasem też jest tak, że ręczniczki do rąk zapewnia przedszkole lub ma określone wymogi co do wymiaru ręczniczków.

Ubranie okolicznościowe – w przedszkolu odbywają się różne uroczystości i w tym przypadku niezbędna jest biała koszula i granatowe/czarne spodnie/ spódnica. Nie na już, ale przygotuj się.

Piżama – weź pod uwagę, że dzieci śpią w sali razem także raczej w grupie cieplej 😉 Co do piżamy to łatwa do samodzielnego przebierania.

Strój na gimnastykę – standard – biała koszulka i granatowe/czarne spodenki.

Przygotuj się również finansowo. Zazwyczaj na początku września rodzice składają się na przybory, które będą służyć dzieciom przez najbliższy semestr lub na cały rok. Dodatkowo dochodzi komplet książek. Następnie ustalenie comiesięcznej wpłaty na Radę Rodziców czy zajęć dodatkowych.

Rozważnie przygotuj swój niezbędnik przedszkolaka 🙂

Powodzenia!

Może cię zainteresować