MALUCH

Książki dla przedszkolaka

Mądre książki dla dzieci

Książki dla przedszkolaka

Ręka do góry kto lubi książki dla dzieci? Jaaa! Jeśli Ty i Twoje dziecko też lubi, to ten wpis jest zdecydowanie dla Was! Zacznijmy od tego, kto wybiera książki? W naszym przypadku jestem to ja, rzadziej dzieci. Głównie sięgam po nowości książkowe i obserwuję reakcję moich dzieci. Jakie książki dla przedszkolaka wzbudzają w nich największe zainteresowanie?

To zależy. Często w moich wpisach możesz zauważyć, że zaczynam od obserwacji. Metodą prób i błędów wybieram książki różne, o różnej tematyce, małe i duże, grube i cienkie, z obrazkami i bez. Zaznaczę, że mam dzieci w wieku 4, 5 i 7 lat.

Co zauważyłam? To, że mogę podzielić zainteresowanie dzieci do książek w dwojaki sposób. Po pierwsze – ja czytam. W tym przypadku dzieci wybierają książki głównie z obrazkami, z dłuższym tekstem. Po drugie – książki są „czytane” przez nich. Natomiast w tym przypadku, dzieci wybierają książki z obrazkami, często z postaciami z bajek, ilość tekstu nie ma znaczenia, sięgają po książki z grubymi stronami.

Książki dla przedszkolaka

Książki do liczenia

Mam oko na liczby – mimo, że wydaje się, że kupujesz książkę o liczbach, możesz ją wykorzystać również do opowiadania co się dzieje na obrazku. W książce dużo się dzieje, jest mnóstwo rysunków, jak również zadań do wykonania. Jednym z nich jest znaleźć odpowiednią liczbę powtarzających się postaci w zakresie od 1 do 10.

Licz z kotem gdy masz ochotę – mówiłam, że sięgam po nowości… Jednak to jest nasza jedna z pierwszych książek. Książka ma krótką treść do przeczytania, ale głównym jej celem jest zachęcenie dziecka do nauki liczenia licząc przedmioty a następnie wybrać liczbę, która pasuje do odpowiedzi.

Książki do opowiadania

Mela i Kostek, czyli zwykły dzień niezwykłych bliźniaków – książka o dużym formacie i grubych stronach, które idealnie sprawdzają się przy małych dzieciach. Książka jest bardzo kolorowa i dużo się na niej dzieje. Może służyć do opowiadania historii, która dzieje się na ilustracji, z każdym razem może być to inna opowieść. Dzięki temu budujemy wyobraźnię dziecka, możemy pomóc w zdobywaniu nowego słownictwa. Książka ta ma również pytania pomocnicze, jeśli jeszcze nie masz pomysłu jak ją opowiedzieć i od czego zacząć. Dodatkowo zawiera świetną zabawę – znajdź różnicę, która porwie do zabawy nawet rodziców. Bo kto nie lubi tej zabawy?

Kosmiczne śledztwo Heweliusza Kwazara – bardzo kolorowa książka zaprasza nas do poznania przygód detektywa. Książka rozpoczyna tekst „Pewnego dnia ktoś zastukał do drzwi biura Heweliusza Kwazara, kosmicznego detektywa..” i tyle. Resztę opowiedz dziecku sam lub zachęć dziecko do opisywania obrazków. Takie interpretacje wspomogą dziecko w przyszłości i ułatwią naukę wczesnoszkolną. Ćwiczenie czyni mistrza, tym bardziej przez zabawę.

Kapitan nauka

Książki dla przedszkolaka z przekazem

Pepe idzie do fryzjera i Pepe idzie do kina – bardzo fajne książeczki dla dzieci, ale również pomoc dla rodziców, których dzieci jeszcze nie były w takich miejscach jak fryzjer lub kino. Dzięki opowieści o chłopcu o imieniu Pepe, dzieci mogą dowiedzieć się jak wygląda wizyta u fryzjera czy jak zachować się w kinie. Istotne jest to, aby rodzice uświadamiali swoje dzieci jak wygląda wizyta w różnych miejscach. Przede wszystkim możemy wykorzystać opowieści o Pepe i przytoczyć ją na zasadzie „a pamiętasz jak zachował się Pepe jak był w kinie? Mu się podobało a Tobie?

Pepe idzie do fryzjera
Pepe idzie do kina

Królik Franek – kiedyś wspominałam tę książkę, ale warto jeszcze raz, gdyż pojawiły się kolejne. Po krótce, głównym bohaterem jest Franek, królik, który jest przedszkolakiem i zdarzają mu się różne przygody. Nie zawsze Franek postępuje prawidłowo, jednak w bardzo prosty sposób w książce rozwiązywane są problemy i zawsze kończy się dobrze.  

Królik Franek
Książki dla przedszkolaka

Psierociniec – Niepiesek – książka bardzo zyskała w oczach i uszach Julka i Lili. Z wielką uwagą słuchały tej książki. Jest to książka o piesku, który został wychowany w rodzinie kotów. Ma swoje marzenia i małymi krokami stara się je spełnić. Czy są one realne? Wiem, że to jest jedna z serii książek Psierociniec i będziemy musieli nadrobić zaległości.

Psierociniec

Jacek i Agatka – kto kojarzy tę bajkę o pacynkach Wandy Chotomskiej? Była wyświetlana jako dobranocka a teraz została przeniesiona na papier. Ja znam książkę, jednak nigdy nie widziałam wieczorynki. Dlatego też czas na nas aby przenieść się w inny wymiar i poznać przygody Jacka i jego starszej siostry Agatki. Książka składa się z kilku rozdziałów, są to proste dialogi między rodzeństwem.

Odkrywanie, rymowanie i

Kicia kocia i Nunuś – chyba znana przez wszystkie dzieci i rodziców. Mamy dwie książeczki w większym rozmiarze, gdzie można odkrywać okienka. Dzieciaki przy tej książce biorą czynny udział i słuchają przygód bohaterki. Lila do tego stopnia polubiła tę książkę, że zna na pamięć i „czyta” Borysowi.

Zoo – prześwietna książka z rymami. Znamy niektóre teksty na pamięć a i tak nieźle się przy czytaniu bawimy. Początkowo moje dzieci nie chciały sięgać po tę książkę, ale jak już została wybrana to wałkowaliśmy ją non stop. Jedna z naszych najulubieńszych, a ten Łoś wygrywa! 😀

Zoo Jarosław Mikołajewski

Angry birds – czy to książka dla przedszkolaka? Hmmm, tego nie wiem, ale to właśnie był wybór moich dzieci 🙂 Postacie z ulubionych kreskówek. Dlatego też, chciałam je tu zaznaczyć. U nas są to Angry Birds a u Ciebie może być np. Auta, Kraina Lodu etc. Z pewnością takich książek nie zabraknie na półce 🙂

Książki dla dzieci

Może cię zainteresować