MISZMASZ

Jak zaplanować Święta Bożego Narodzenia

Jak zaplanować Święta Bożego Narodzenia?

Lubicie planować? Kurczę, ja lubię i to bardzo. Nie lubię pośpiechu. Lubię być przygotowana wcześniej i nie robić nic na ostatnią chwilę. Zakupy, sprzątanie, gotowanie, prezenty czy tylko na tym się skupiam? W tym wszystkim zawsze pamiętam, że to są Święta Bożego Narodzenia, a te święta kojarzą mi się z czasem wyjątkowym i magicznym. Miło jest popatrzeć na dekoracje, dostać prezent, ale najważniejsze jest to, że świętujemy urodziny, bo przecież to Boże Narodzenie! A ten czas najbardziej chcemy spędzić w rodzinnym gronie, pełnym ciepła i zadowolenia. Smacznie i rodzinnie – nie musi być postaw się a zastaw się i latanie na szmacie z językiem na brodzie. Wiem, wiem chcemy by było wyjątkowo, czysto ale nie zapomnij też, że Święta po coś są, idealny czas by docenić to co mamy…rodzinę. A żeby spędzić z nią każdą sekundę, fajnie mieć wszystko poukładane w głowie. Jak zaplanować Święta Bożego Narodzenia?

Ustal Świąteczny budżet

No właśnie! Święta Bożego Narodzenia są chyba najbardziej wyczekiwanym świętami w roku. Chcemy je zrobić z przytupem, z uginającym się stołem, czystymi wnętrzami, trafionymi prezentami a i chcemy w tym dniu wyglądać odświętnie, prawda. Wiąże się to ze sporym wydatkiem na raz. Dlatego dobrze przygotować sobie listę zakupów, prezentów czy świątecznych dekoracji, choćby choinka 🙂 Łatwiej będzie mniej więcej podsumować to wszystko wcześniej, przygotować się finansowo niż później się zapożyczać. Worek bez dna, prawda? Szkoda, że nie Mikołaja a Twój 🙂

Sprzątanie i dekorowanie

Zbliżające się święta budzą w nas konieczność sprzątania każdego kąta, czy to takie najważniejsze? Ok, fajnie jest odświeżyć co jakiś czas cztery kąty ale czy trzeba wypluwać z siebie resztki sił? Lepiej zatrzymać je na czas świąteczny i mieć siłę spędzić go z bliskimi, niż paść na twarz przy świątecznym stole ze zmęczenia. Ja rozkładam sobie zadania do zrobienia, wtedy jest o wiele łatwiej. Wcześniej sprawdzam czy dekoracje na świąteczne drzewko są sprawne a co trzeba dokupić. Jakie prezenty, co na świąteczny stół, w co się ubrać i co zabrać ze sobą na wyjazd… Wszystko biorę pod uwagę, jeśli coś wychodzi ponad budżet, może warto przemyśleć z czego możemy zrezygnować?

Prezenty

O prezentach myślę dość wcześnie, pod koniec października 🙂 Robię mini listę co dla kogo. Zaczynając od dzieci – wymyślam dla każdego z nich po kilka prezentów w różnych kwotach i poźniej dzielę się pomysłami z bliskimi, którzy chcą sprawić im prezent. Mam to szczęście, że nie jestem w tym sama a przy okazji i prezenty są trafione. Co do bliskich, analizuję co mogłoby sprawić przyjemność a jednocześnie być przydatne. Ostatnim gwizdkiem do kupowania podarków jest chyba black friday, wtedy można kupić o wiele taniej. Najpóźniej na początku grudnia mam komplet prezentów i odhaczam z listy świątecznej to zadanie.

Przedświąteczne zakupy

I znów najlepiej zrobić listę, co chcesz zrobić na święta. Na podstawie takiej listy łatwiej jest dobrać produkty, które masz zakupić. Większość produktów przed Świętami idą do góry, dlatego niektóre możesz zakupić wcześniej. Uważaj też na „promocje”. Często jest tak, że obniżka spowodowana jest mniejszą zawartością czegoś – posłużę się masłem – zamiast 82% tłuszczu jest mniej albo waga jest mniejsza, stąd też „promocja”. Zwróciłam też uwagę na Coca-colę zamiast 2,5l jest 2,25l nie widać optycznie różnicy, a jednak szklanka napoju mniej 😛  Już niegdyś o tym wspominałam, że większe zakupy zazwyczaj robię przez Internet z dostawą do domu. Nie dość, że na spokojnie siadam wieczorkiem, bez dzieci, które często naciągają na zasadzie „mamooo kupisz mi” to i nie denerwuję się mega ilością ludzi w markecie i mega kolejkami a dźwigać też nie muszę.

Świąteczne dania

Przygotowanie listy świątecznych dań to dobry początek. Możesz sobie podzielić produkty do zakupienia wcześniejszego jak i świeżych bezpośrednio na wigilijny stół. Jeśli nie organizujesz wigilii w domu, tylko u rodziny, znajomych zapytaj co możesz przygotować.

Przygotuj świąteczne ubrania

Może banalne, może nie. Sprawdź czy koszula Pana Męża ma wszystkie guziki, a tak na serio to lepiej wcześniej przygotować się niż biegać na ostatnią chwilę szukać ciuchów. Chyba, że w te święta zamierzasz kupić sobie coś nowego…

Wyjeżdżasz? Zrób listę!

Co prawda, ostatnia Święta Bożego Narodzenia były u nas w domu, ale co roku wyjeżdżamy do rodziny mojej i Piotrka. O tyle dobrze, że możemy być tu i tu, że nasi rodzice mieszkają na jednej linii, a nie jedni na północy a drudzy na południu. Jak się organizujemy? Oczywiście robię listę, by zabrać wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Staram się to zrobić kilka dni przed wyjazdem. Wcześniej Pan Mąż standardowo przygotowuje samochód do jazdy, tankuje, opróżnia bagażnik na nasze bagaże. Do jazdy wybieram czas drzemki Maluchów. Na drogę standardowo przygotowuję przekąski dla dzieci i napoje. Jak tylko zamykają się drzwi samochodu Juli pyta „mamooo masz coś do jedzenia”. Nie zapominam też o jakiś zabawkach…

Dostrzegasz, że w prawie każdym przypadku proponuję stworzyć listę? No bo jak zaplanować Święta Bożego Narodzenia? Lista pomaga w zorganizowaniu i rozłożenia czasu, tak by nie robić wszystkiego na Hurrra. Powodzenia!

 

 

 

Może cię zainteresować