MISZMASZ

„Ja Siam”

Setki razy dziennie słyszę: „nie mamo, nie, ja siam”. Przekleństwo i udręka czy duma z samodzielności malucha?

 

Zaczynając od jedzenia, po chęci zmienienia pieluszki siostrze czy chęci zrobienia czegoś, czego dzieciaczkom nonono. Wszystko siam. Przychodzą nowe etapy tak szybko, że nie jestem w stanie nadążyć. Jesteśmy na etapie samodzielności, a dokładniej nauki młodego samodzielności. Wszystko maluch chce zrobić „siam”. To i dobrze! Fajnie by było jakby  wyszedł sam na spacer, po drodze zrobiłby zakupy a później obiad. I to wszystko „siam”. Ach rozpędziłam się, to jeszcze nie to!

Ja nie mogę się nadziwić jak dziecko szybko się rozwija, a niedawno był taki niezaradny, wszystko trzeba było zrobić wkoło niego. A teraz co? Kawaler chce robić wszystko sam i słyszę: „mama, ja siam” – powstrzymując mnie ręką. Dobra, dobra, usuwam się synku. Obserwuję, szok! Wczoraj przecież tego nie umiałeś – mówi dumna mama.

Po skończonym roku zauważyłam, że maluch jest ciekawy świata i próbuje swoich sił. Jeszcze wtedy nie umiał mówić i dało się przemówić mu, że to nie dla niego. Teraz jak już mówi, to nie daje sobie przetłumaczyć. Pozwalałam mu na wiele,chce rozpakować zakupy, powycierać kurze- czemu nie, chce jeść sam- proszę bardzo, to nic, że się ubrudzi i pomaże wszystko dookoła. Minusem tylko jest to, że jedzenie zamiast w buzi to wyląduje gdzieś indziej. W tym przypadku robię pół na pół z uwagi na mojego niejadka- czasem go karmię jeśli chodzi o obiad, echh wiem, wiem…po prostu zależ mi by zjadł coś ciepłego- gotowanego.

A wracając do samodzielności malucha…Kilka miesięcy temu, młody próbował wcisnąć buty na siłę, nie odpiął rzepa, a teraz już wie, że aby założyć bucika trzeba rozpiąć rzep włożyć stopę i zapiąć. To nic, że na opak, ważne, że jest chęć. Daję mu wolną rękę, aby próbował co jest już w stanie zrobić samodzielnie. Jeśli coś nie wychodzi, młody się denerwuje – wtedy wkraczam ja – super-mama i ciut mu pomagam a później najlepsze- pochwały, a maluch się cieszy i chętny jest do kolejnych wyzwań.

 

Może cię zainteresować