CIĄŻA

Gdzie rodzić? Czyli jak wybrać szpital do porodu.

Gdzie rodzić?

Jednym z dylematów ciężarnej jest wybranie odpowiedniego szpitala dla siebie i przyszłego dziecka. Opinia, opinii nierówna, dlatego też zanim podejmie się decyzję trzeba dobrze przeanalizować za i przeciw. A na końcu wybrać ten szpital, który jest najbliższy Twoim przekonaniom. Dobrze jest wziąć pod uwagę opinię koleżanki czy siostry, która już rodziła. Jednak nie sugeruj się wszystkim, gdyż każdy ma swoje przyzwyczajenia, potrzeby czy wymagania. Tak więc, gdzie rodzić, który szpital wybrać? Najlepiej wybrać sobie kilka szpitali o których już słyszałaś dobre słowo. Jeśli będziesz miała wątpliwości, który spełni Twoje oczekiwania, zawsze możesz przyjrzeć się bliżej. Ale jak? Jeśli szpital posiada swoją stronę internetową, zazwyczaj jest opisane w co wyposażone są sale, zdjęcia jak wygląda sala porodowa. Możesz odwiedzić szpital, wizualnie zobaczyć jak to wszystko wygląda i…najważniejsze to wychwycić empatię personelu. Uwierz, empatia w czasie porodu jest bardzo ważna. Obustronna… i współpraca.

Na co zwrócić uwagę wybierając szpital do porodu

  1. Poczucie bezpieczeństwa – wybrać tak, byś czuła się bezpiecznie. Podpytać koleżanki rodzące w tym szpitalu, poczytać opinie innych kobiet na forach internetowych, odwiedzić szpital. Opieka po porodzie jest bardzo ważna. Jak wybierzesz gdzie rodzić warto także pomyśleć z kim rodzić. Niby nic a daje poczucie bezpieczeństwa, ulgi czy pomocy.
  2. Znieczulenie – jeśli jesteś zwolenniczką znieczulenia, warto sprawdzić, czy szpital który wybrałaś gwarantuje Ci znieczulenie zewnątrzoponowe. Nie we wszystkich szpitalach znieczulenie podawane jest na życzenie pacjentki. Są placówki z bezpłatnym znieczuleniem jak i takie, które pobierają opłatę. Warto się przygotować.
  3. Sposoby na łagodzenie bólu – gaz rozweselający, muzykoterapia, TENS? Sprawdź czy szpital, który wybrałaś oferuje takie metody, gdyż nie wszystkie szpitale są wyposażone w takie „gadżety”
  4. Karmienie piersią – jeśli jest to Twój pierwszy poród, jeśli miałaś problemy z poprzednim karmieniem piersią, warto sprawdzić czy szpital oferuje konsultacje laktacyjne. Większość szpitali promuje karmienie piersią, w ostateczności „pozwala” na mieszanki. Z reguły różnie to bywa…
  5. Wyposażenie sali – jest coś co pomoże Ci w znoszeniu bólu? Prysznic, kąpiel w wannie, ćwiczenia na piłce czy drabinkach? Jeśli rzeczy te są Ci niezbędne, warto wcześniej to sprawdzić.
  6. „Wynajęcie” położnej – szpitale oferują pomoc indywidualną (za opłatą) położnych. Polega to na tym, że po porodzie położna pomaga Ci w opiece nad dzieckiem, byś mogła „odpocząć”. Jeśli chciałabyś skorzystać z takiej usługi, zapytaj.
  7. Wynajęcie sali – niektóre szpitale mają możliwość wynajęcia pokoju rodzinnego. Jeśli w tych chwilach chcesz być sam na sam ze swoim dzieckiem i partnerem, zapytaj. Pokoje takie są za opłatą.

…ważne i ważniejsze?

Powiem tak…nie wiem co jest ważne dla Ciebie, ale dla mnie ważne było bezpieczeństwo i fachowa opieka dla mojego dziecka (gdyby coś poszło nie tak). Drugorzędna była dla mnie odległość czy wygląd szpitala, bo…to nie hotel. No tak, fajnie byłoby rodzić w pięknych warunkach, ale ja nawet na to nie zwróciłam uwagi aż tak bardzo. Szpital jak szpital, szału nie ma. Kolejnym punktem mniej ważnym, który przy pierwszym porodzie uważałam za bardzo ważny jest – lekarz prowadzący. Tak na prawdę sugerowałam się, że dobrze jest jeśli lekarz prowadzący ciążę jest zatrudniony w szpitalu, w którym zamierzam rodzić. Złudne myślenie. Nie masz gwarancji, że lekarz ten będzie podczas Twojego porodu. No dobra…miło było jak przyjdzie odwiedzić na sali poporodowej i zapytać się o samopoczucie, ale to wszystko.

Pamiętaj o sobie

To jest Twój dzień, Wasz dzień. Ważne abyś to Ty czuła się komfortowo. To, że mi czy Ani, Kasi nie przeszkadzał dojazd czy wygląd szpitala, nie znaczy, że Tobie też nie będzie. Jeśli poczujesz, się dobrze w otoczeniu, w którym rodzisz, będzie łatwiej, serio! Jeśli podczas porodu będziesz miała pytania, pytaj! Jeśli będziesz chciała zmienić pozycje do rodzenia, pytaj! Nie krępuj się ilością zadawanych pytań. Położne są po to by Ci pomóc i na pewno zależy im tak samo jak Tobie by poród odbył się sprawnie i w miarę szybko.

Wierzę, że dokonasz dobrego wyboru! Chyba, że już dokonałaś?

Może cię zainteresować