MALUCH

Frustracja u dziecka? Mam złoty środek, chcesz?

Frustracja u dziecka.

Kiedy się występuje frustracja u dziecka? Zupełnie w takich sytuacjach jak dorosłym. W przypadku, gdy nam coś nie wychodzi, dajemy sobie kolejną szansę i nic z tego. Dochodzi do rezygnacji i wycofania. Dziecko też człowiek, potrzebuje zrozumienia i akceptacji, nawet wtedy, gdy wydaje Ci się, że frustruje się z błahych powodów. Co więc zrobić? Ja mam jeden sprawdzony złoty środek, który sprawdza się idealnie w tej sytuacji.

Kiedy dochodzi do frustracji u dziecka?

Prosty przykład z życia wzięty – Julek. Uwielbia dwa rodzaje zabawek – klocki i Transformersy. Odniosę się do klocków – Juli robi genialne rzeczy z klocków, ma na nie pomysł, wie co jak połączyć. A nawet jak nie wie to próbuje. Jest bardzo niecierpliwy i ma swoje przekonania, że ma racje. Nie zawsze mu wychodzi, wtedy dochodzi do złoszczenia się, że jedna rzecz z drugą się nie łączą. Ponowna próba, kolejna i rzuca klockami a nawet całą swoją konstrukcją i wpada w szał frustracji. Nie rozumie dlaczego to mu nie wychodzi, przecież się tak stara… Dochodzi do płaczu, obrażenia się na klocki. Wycofuje się i nie podejmuje kolejnych prób zbudowania tego samego, gdyż się poddał, twierdząc, że i tak mu to nie wyjdzie.

Złoty środek

Mam taki złoty środek, chcesz? Jest bardzo prosty! Przytulenie, tak, wystarczy mocno przytulić, nawet, gdy dziecko odmawia i wyrywa się. Gdy dochodzi do próby ucieczki pomaga i koc, którym okrywam dziecko dookoła i tulę. Wystarczy kilka minut. Dziecko się uspokaja, opadają emocje i wtedy można przejść do rozmowy, zadać pytania. W tym momencie również zapewniam Julka, że jak mu coś nie wychodzi – zawsze może poprosić nas o pomoc i aby pamiętał na przyszłość. Dodatkowo mówię mu, że jest bardzo dobry w tym co robi – aby uwierzył w siebie.

Praca nad dzieckiem

Dzieci w wieku przedszkolnym, często próbują naśladować inne dzieci i im dorównać. Dziecko obserwuje inne dzieci i potrafi odróżnić, że inny przedszkolak jest lepszy w jakiejś dziecinie od niego. Z obserwacji można zauważyć, że dziecko jest przygnębione. Warto więc rozmawiać z przedszkolakiem i móc wychwycić jego „problemy”. Wsparcie i bezpieczeństwo dla takiego dziecka jest najlepsze. Pomoże przedszkolakowi budować poczucie własnej wartości i wiary w swoje siły. Dobrze jest też pomóc w rozwoju umiejętności i chwalić efekty pracy dziecka.

 

Może cię zainteresować