CIĄŻA

Dzieci nie chcą FAS

FAS – co to takiego?

Powyższy skrót oznacza Płodowy Zespół Alkoholowy (z ang. Fetal alcohol Syndrome). Jest to jedna z najpoważniejszych konsekwencji picia alkoholu będąc w ciąży. Nie raz słyszałam, że lampka czerwonego wina jest nawet wskazana w ciąży dla lepszego krążenia. Może i tak ale czy przyszła mama wie jakie mogą być tego skutki? Żyjemy w niewiedzy, coś tam gdzieś każdy chyba słyszał, aby nie pić alkoholu w ciąży, ale jakby zapytano ludzi jakie są tego konsekwencje, czy każdy umiałby odpowiedzieć na to pytanie? Pewnie w większości usłyszałoby się, że jest niezdrowe dla dziecka i może wywołać jakieś choroby, ale jakby zapytano jakie, rzadko kto umiałby odpowiedzieć. Właśnie między innymi FAS. Płodowy Zespół Alkoholowy jest zespołem wad wrodzonych, który obejmuje wady fizyczne i neurologiczne. Dzieci z FAS mają różne uszkodzenia głównie w ośrodkowym układzie nerwowym. Uszkodzenia te powstają JUŻ w czasie rozwoju w okresie prenatalnym. Wiadomo, pierwsze dni, tygodnie ciąży nie są zazwyczaj rozpoznawalne przez kobietę i często jest tak, że ze swojej niewiedzy o ciąży sięgamy po alkohol. Jednak, gdy planujesz ciążę, warto zrezygnować z picia alkoholu dla dobra swojego jak i dzieciątka.

Bezpieczna dawka alkoholu to…

Nie istnieje. Najlepiej ani grama. Każda kropla alkoholu może wpłynąć niekorzystnie na naszego malucha. Alkohol przenika do dzieciątka w takiej samej dawce jaką spożyła jego mama.

Gdzie jest problem?

Mówi się, że problem z alkoholem głównie dotyczy rodzin patologicznych. Niekoniecznie. Problem alkoholowy dotyka coraz częściej rodziny klas średnich i wyższych, wykształconych, mające świetne pozycje zawodowe. Jedną z głównych przyczyn spożywania alkoholu w ciąży przez przyszłe mamy jest stres w różnym jego stopniu, np. strach przed utratą pracy, przez przyszłym rodzicielstwem. Gdzie szukamy pomocy? Zamiast u przyjaciół, rodziny wybieramy inny „lek”.

Edukacja

Drogi czytelniku, czy uważasz, że nasze społeczeństwo dobrze jest poinformowane o konsekwencjach picia alkoholu w ciąży? Problem ten nie jest jakkolwiek nagłaśniany, bo wydaje się za normę, że przyszłe mamy dbają o siebie stokroć lepiej. Czy kiedykolwiek widziałeś ciężarną spożywającą alkohol i nie zareagowałeś? W sumie to nie Twój problem, bo to ona będzie borykała się z tym dzieckiem. Często jest tak, że te dzieci trafiają do domów dziecka, rodzin zastępczych i to one pomagają w tych trudnych chwilach. Nie bądź obojętny, warto zareagować, dla przyszłości dziecka bo ono nie jest niczemu winne.

Dzieci nie chcą FAS

9 września przypada międzynarodowy dzień FAS. Kampania ta ma na celu edukować całe społeczeństwo, nie tylko przyszłe mamy, aby zrezygnowały z picia alkoholu w ciąży, ale wszystkich by zapobiegać FAS. Wspomóżmy akcję udostępniając wpis pod #dzieciniechcafas by dotarła do jak największej liczby społeczeństwa. Dzieci nie chcą się różnić od pozostałych, nie chcą cierpieć czy być wytykane palcami. Można temu zapobiec…Pomożesz?

fas

Może cię zainteresować