CIĄŻA

Czy warto gonić króliczka?

Wiele kobiet, czeka na odpowiedni moment. Znajdę odpowiedniego partnera, skończę studia, znajdę pracę, mieszkanie i może wtedy. A jak już wtedy będzie za późno? Nie chodzi o wiek, kobiety w różnym wieku mają pierwsze dziecko. Czasami zdarza się tak, że jak czegoś bardzo chcemy to się nie udaje. Mimo, że mamy osiągnięty cel, nie mamy…dziecka. Myślimy, że nas to nie dotyczy, że jesteśmy zdrowe i w każdym momencie możemy zajść w ciążę. Niekoniecznie. Na to działa wiele czynników, stres partnerów, złe odżywianie, zmiana otoczenia, nieaktywny tryb życia, używki itp. Mówi się, że co 4 para nie może zajść w ciążę.

Czy zastanawiamy się nad zadawanym pytaniem komuś „to kiedy będziecie mieli dziecko”, „a wy kiedy”? Nie przychodzi nam do głowy, że dana para może stara się o dziecko, albo nie może mieć upragnionego dziecka z różnych przyczyn i takim pytaniem sprawiamy przykrość? Nie przychodzi nam to do głowy bo myślimy, że każdy może mieć dziecko. To, że Tobie się udało nie znaczy, że to takie proste.

Czy warto gonić tego „króliczka” i odkładać macierzyństwo? Coś za coś. Niektóre kobiety mają większe priorytety niż dziecko. A ja chyba wiem czemu…bo nie widziały pierwszego USG, pierwszego bicia serduszka, pierwszego spojrzenia, uśmiechu i słowa „mama”. Ale to wybór każdej z nas. W głowie ludzi siedzi myśl, że muszą zapewnić dziecku byt i najpierw musi na to zarobić. Często słyszę „nie stać mnie na dziecko”. Czy na dziecko musisz poświęcić majątek? Nie- można żyć skromnie. I tu kolejny wątek. Często przyzwyczajamy się do tego, że możemy sobie w każdym momencie coś kupić, wyjść ze znajomymi czy wyjechać. Jednak dziecko nam w tym przeszkadza. Nieprawda! To, że będziesz mieć lub masz dziecko nie musi powodować rezygnacji ze swoich marzeń. Można wszystko pogodzić, jeśli tylko chcesz.

Jeśli planujemy dziecko, prowadzimy zdrowy tryb życia, przyjmujemy witaminy, chuchamy i dmuchamy i nam nie wychodzi. Powstaje pytanie „czy nie zaczęliśmy zbyt późno starać się o dziecko”. Mamy możliwość sprawdzenia co jest przyczyną i leczenia się w danym kierunku. Ale to także opóźnia ten NASZ czas, w którym MY chcemy mieć dziecko…

Wiadomo, że są też kobiety, które nie chcą mieć dzieci. Mimo, że mają partnera/męża nie motywuje ich to by stworzyć owoc miłości. Biegną za życiem, a później zostają sami. Nie mówię, że jest tak w każdym przypadku. Ale trzeba się nad tym zastanowić.

Może cię zainteresować