Bez kategorii MALUCH

Buty dla malucha, jakie wybrać?

Jak dobrać buty dla malucha? Czy zakładać je do nauki chodzenia? Na co zwrócić uwagę wybierając pierwsze obuwie dla malucha?

Gdy maluch podejmuje pierwsze próby stawania kroków, myślimy o zakupie bucików. Otóż otrzymałam opinię od neurologa i ortopedy, że najlepszy trening dla małych stóp jest na boso lub skarpetkach antypoślizgowych. W przypadku, kiedy wybieramy się na spacer możemy nakładać buty by dziecko się przyzwyczajało (nawet jak jeszcze nie chodzi). W momencie, gdy nasze dziecko zaczynało chodzić było ciepło, więc nie było problemu by puszczać go o bosych stopach. Krok po kroku i malec opanował chodzenie, a teraz nawet bieganie 🙂

Pierwsze buciki powinny mieć:

– miękką podeszwę, która dopasowuje się do ruchów stópki,

–  podeszwę zginającą się w 1/3 długości, licząc od przodu bucika,

– cholewka miękka, ale usztywniona i dobrze dopasowana do pięty,

– nosek buta szeroki, by zapobiec deformacji stopy.

Pamiętajmy, że dobre buciki dla dziecka to takie, które są z materiału pozwalającego stopie oddychać. Można postawić na buciki skórzane lub z materiału umożliwiającego cyrkulację powietrza. Jeśli nie jesteśmy pewni z czego wykonany jest bucik dziecięcy, zapytajmy ekspedientkę. Również możemy zapytać o polecane buciki dla swojego malucha. Czasami w sklepach z obuwiem dziecięcym są na miejscu ortopedzi, którzy dopasowują but do stopy dziecka.

Może cię zainteresować