PODRÓŻE

Alicante na spacer

Alicante z dziećmi

Nadmorskie miasteczka kuszą!

Wybrzeże Costa Blanca cieszy się pięknymi, piaszczystymi plażami a w rezultacie skrywa w sobie tyle cudownych miast i miasteczek. W poprzednim wpisie o Costa Blanca mogliście poznać miasto, które skradło moje serce – Altea. Kolejnym z nich jest Alicante. Ze względu na pobyt w regionie, koniecznie musieliśmy odwiedzić to miejsce. Alicante położone jest w południowo – wschodniej części Hiszpanii. Miasteczko to należy do nadmorskich, portowych miast w Hiszpanii. Bez wątpienia idealne miejsce do wypoczynku.

Bez wątpienia port jest najbardziej ruchliwym miejscem w Alicante. W wyniku tego w marinie cumują piękne łodzie jak i wypływają statki turystyczne. Dlatego też, z tego miejsca odpływają statki m.in. na wyspę Isla de Tabarca. Nazywana jest wyspą piratów, włoskich uchodźców uratowanych z arabskiej niewoli i poetów.

Spacer po Alicante

Podczas gdy, turyści wspinają się na wzgórze Benacanti, my stawiamy na totalny luz. Dlatego też, po Alicante głównie spacerowaliśmy. Podczas naszej wycieczki, w tym miasteczku „zwolniliśmy”. W takich wyprawach, przede wszystkim patrzymy na możliwości naszych dzieci. Zatrzymaliśmy się w samym centrum miasta. Zaparkować można na podziemnym parkingu (płatnym), który znajduje się tuż za – punktem charakterystycznym jakim jest Casino. Z tego miejsca ruszyliśmy zwiedzać Alicante.

Miasto ma do zaoferowania piękną promenadę – Explanada de Espana, która ciągnie się wzdłuż portu i sięga 500 m. W związku z tym, mogłam przyjrzeć się szczegółom. Z pewnością moją uwagę zwróciła marmurowa posadzka. Charakteryzuje się falistym położeniem, w trzech kolorach na przemian – biały, czarny, czerwony. W wyniku tego mozaika ta przypomina fale oceanu. Po obu stronach promenady są posadzone palmy, które nadają miejscu uroku jak i cień. Wokół promenady znajdują się liczne restauracje jak i stragany z pamiątkami. Tętni tu miejskie życie pomiędzy mijającymi turystami.

Explanada de Espana
Aleja palmowa
Promenada palmowa
Promenada Alicante

Stare Miasto

Następnie zapuściliśmy się w najstarszą część starówki, czyli Santa Cruz. Jej wąskie uliczki miały prowadzić do białych domków, które były udekorowane kolorowymi donicami i zdobiącymi kaflami oraz malunkami. Docelowych nie widzieliśmy, ale te ulice mają swój urok.

Spacerując, pomiędzy uliczkami znaleźliśmy się w plątaninie uliczek El Barrio. Jedna z uliczek doprowadziła nas na Plac Ratuszowy, czyli Plaza del Ayuntamiento. Plac Ratuszowy jest sercem El Barrio. Ayuntamiento de Alicante czynne jest od poniedziałku do piątku 9-14:00. Biorąc pod uwagę godzinę, którą uwieczniliśmy, nie zdążyliśmy zwiedzić tego miejsca… W środku można zobaczyć Błękitną Salę z galerią portretów Burmistrza miasta, Salę Obrad, Pokój Królowej Izabelli II, barokową kaplicę.

Plac Ratuszowy Alicante
Plaza del Ayuntamiento
Plaza del Ayuntamiento
Plac ratuszowy Alicante
Plaza del Ayuntamiento
Alicante
Plac ratuszowy Alicante
Plaza del Ayuntamiento
El Burrio Alicante
El Burrio
Alicante

Nasze nogi poniosły nas prawie, że do punktu wyjścia, czyli na Promenadę Palmową i udaliśmy się w kierunku plaży. Chociaż, chciało już nam się odpocząć na plaży po drodze napotkaliśmy piękny biały budynek, gdzie nie sposób było się nie zatrzymać. Ta biała kamienica, która przykuła naszą uwagę to Casa Carbonell. Wykonana jest z marmuru, piaskowca, żelaza i szkła. Jest dziełem Juana Vidal Ramos z 1925 roku, a jej fundatorem był zamożny przedsiębiorca Don Enrique Carbonell.

Kierując się na plażę, niedaleko od portu biegnie piękna piaszczysta plaża Playa del Postiguet. Warto zatrzymać się tu na plażowanie a następnie udać się na taras widokowy. Z tego miejsca jest piękny widok na Zamek Świętej Barbary. Robi wrażenie, prawda?

Casa Carbonell
Plaża Alicante
Playa del Postiguet
Alicante z dziećmi
Alicante z dziećmi
Zamek Św. Barbaty
Playa del Postiguet
Zamek Św. Barbary

Symbol miasta

Castilio de Santa Barbara wydaje się jednym z największych zabytków miasta. Z pewnością jest wizytówką i symbolem Alicante. Bez wątpienia ma ciekawe położenie, gdyż Zamek św. Barbary wznosi się na skalistym wzgórzu Benacanti o wysokości 166 m n.p.m. Niestety nie udało nam się wejść na to wzgórze, chociaż bardzo lubimy zwiedzać takie miejsca. Niewątpliwie widok byłby przepiękny. Może innym razem…

Może cię zainteresować